Kiedy zmienić opony na letnie?

15 kwietnia, 2018 3:52 pm

Zasadniczo polskie przepisy nie regulują tej kwestii. Obligują kierowców jedynie do wymiany ogumienia przy minimalnej wysokości bieżnika (1,6mm).  Eksperci ze względów bezpieczeństwa zalecają jednak wymianie wysokości bieżnika 3-4 mm. Głównym wyznacznikiem jest tu zatem temperatura oraz warunki pogodowe.  Gdy słupek rtęci utrzymuje się przez kilka dnia na poziomie przekraczającym 7 stopni Celsjusza, powinniśmy rozważyć wymianę ogumienia. Pamiętajmy jednak nasza strefa geograficzna charakteryzuje się zmiennością i kapryśnością pogody, stąd sprawdźmy długoterminowa prognozę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Z drugiej strony nie należy zwlekać zbyt długo z wymianą opon zimowych, gdyż miękka mieszanka zastosowana w tych oponach w połączeniu z wysoką temperaturą dostarczy nam trudności przy ruszaniu/hamowaniu oraz zakrętach (kolokwialnie mówiąc zaczynamy pływać po jezdni).

Obok aspektu bezpieczeństwa, nie zapominajmy o aspekcie ekonomicznym. Opona zimowa charakteryzuje się wyższym oporem toczenia, co przekłada się z kolei na jej „ paliwożerność” i w konsekwencji prowadzi do szybszego zużycia bieżnika. Jeśli jednak z różnych przyczyn, musimy poruszać się na ogumieniu zimowym w sezonie wiosenno-letnim dostosujmy nasz styl jazdy.
Tagi: , , ,

Kategorie:

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *