Długa podróż samochodem – jak ją przetrwać? [Wskazówki]

17 czerwca, 2018 11:24 am

Sezon wakacyjny w pełni, więc każdy z nas cieszy się na myśl o czekających nas podróżach. Musimy jednak pamiętać, że różnego rodzaju wycieczki to nie tylko przyjemność, ale również długie godziny spędzone za kierownicą. Zatem jak skutecznie przygotować się do długiej i męczącej podróży samochodem?

 

Oto kilka przydatnych porad:

 

Zaplanuj trasę

Dokładne zaplanowanie wycieczki jest kwestią priorytetową, jeśli chcemy uniknąć ‚niespodzianek’ na drodze. Należy szczegółowo zapoznać się ze wszystkimi możliwymi wariantami trasy i wybrać najlepszy z nich.

Pamiętaj – czasami warto unikać wszelkich dróg na skróty i przejechać kilkanaście kilometrów więcej. Krótsza trasa niekoniecznie musi być tą najszybszą, a my będziemy mieć pewność, że bez przeszkód dotrzemy do celu. Dobrze więc zaopatrzyć się w GPS, atlas lub mapę, które – w razie potrzeby – wskażą nam odpowiednią drogę. W dodatku GPS daje możliwość sprawdzenia m.in. aktualnych utrudnień na trasie, co pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu.


Sprawdź swoje auto

Kontrola stanu samochodu jest koniecznością, zwłaszcza w przypadku kilku- i kilkunastogodzinnych wojaży – chodzi przecież nie tylko o nasze bezpieczeństwo, ale również innych uczestników ruchu drogowego.

 


Spakuj się ‚z głową’

Większość z nas ma tendencję do popadania w skrajność podczas pakowania – mamy ochotę zabrać ze sobą tyle, na ile pozwala nam pojemność bagażnika, bo – być może – wszystko nam się przyda. STOP. Duża część rzeczy jest – jak się później okazuje – zbędna. Przeanalizujmy dokładnie, co będzie nam potrzebne, a bez czego możemy się obyć.

Gotowe?

Bagaże należy rozłożyć równomiernie – najcięższe na dnie bagażnika, lżejsze na wierzchu. Pod żadnym pozorem nie umieszczajmy pakunków przed tylną szybą samochodu – pamiętajmy, że dobra widoczność to podstawa, a w razie gwałtownego hamowania, mogą być dla nas po prostu niebezpieczne!


Rób przerwy

Nie ma nic bardziej męczącego niż kilkugodzinny maraton ‚za kółkiem’. W tej sytuacji przerwy są jak najbardziej wskazane – organizowane średnio co 2-3 godziny lub w razie potrzeby, pozwolą nam ‚rozprostować kości’, odpocząć i nabrać sił na pokonanie kolejnych kilometrów. W tym czasie dobrze zjeść coś lekkiego lub wykonać proste ćwiczenia w celu pobudzenia krążenia i poprawy koncentracji.


Umilaj sobie czas

Niezależnie od tego, czy podróżujemy samotnie, czy w towarzystwie – dobrze zadbać o ciekawe zajęcie. W ten sposób możemy uniknąć znużenia, a wielogodzinna wyprawa upłynie nam o wiele szybciej. W przypadku pasażerów, warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju książki, czasopisma lub gry. Jeśli natomiast pokonujesz trasę ‚solo’ – włącz swoją ulubioną muzykę lub skorzystaj z audiobooków.


Przede wszystkim – postaw na wygodę

Jedną z najistotniejszych kwestii jest odpowiednie ustawienie zagłówków i foteli – szczególnie dla kierowcy, który w ten sposób zapewni sobie komfort i uniknie nadmiernego zmęczenia podczas podróży. Wygoda to pojęcie kluczowe nie tylko podczas wycieczek, ale również przy wyborze odpowiedniego samochodu.

Takie rozwiązanie zapewnia Motonegocjator.pl – salon sprzedaży nowych aut online. Łatwy interfejs, szybkość obsługi i najniższe ceny pozwolą zaoszczędzić czas i pieniądze, które z powodzeniem możemy poświęcić na przyjemniejsze sprawy – być może na kolejne podróże?

 
Kategorie:

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *