Jazda samochodem bez dowodu i ubezpieczenia – od kiedy?

24 czerwca, 2018 5:49 pm

Od dłuższego czasu w mediach słyszymy informacje na temat zniesienia obowiązku posiadania przy sobie dokumentów do samochodu, tj. dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC. Dotyczy to kierowców poruszających się po terytorium kraju pojazdami, które zostały zarejestrowane w Polsce.

 

Co to w praktyce oznacza?

Prawdopodobnie większości z nas zdarzyło się choć raz zapomnieć o zabraniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Do tej pory za tego typu niedopatrzenia musieliśmy zapłacić mandat – w wysokości 50 zł za każdy dokument. Dodatkowo, jeśli zapomnieliśmy również o prawie jazdy – mogliśmy spodziewać się kary w wysokości 150 zł.

Kierowcy wzięli sprawy w swoje ręce i po wielu próbach zakwestionowania wymogu posiadania przy sobie wszystkich dokumentów, udało się wywalczyć wygodne rozwiązanie dla nas wszystkich. W związku z tym, od października 2018 r. jazda bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC będzie legalna.

Powyższy projekt dotyczy m.in. zmodyfikowania ustawy Prawo o ruchu drogowym. Proponowane zmiany wiążą się również z koniecznością dalszego wdrażania i rozwoju systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).


Jak informuje Kazimierz Smoliński – sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa:
Tagi: , , ,

Kategorie:

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *