Klimatyzacja NIE TYLKO latem? [FAKTY I MITY]

8 lipca, 2018 4:45 pm

Lato… Czas odpoczynku, urlopów, rodzinnych podróży i wesołych wypadów za miasto z przyjaciółmi. Słońce nieustannie nas rozpieszcza, a to znaczy, że musimy zmierzyć się z gorącą ‚samochodową rzeczywistością’.

Dziś obalamy najpopularniejsze mity dotyczące korzystania z klimatyzacji samochodowej latem.

 


MIT #1: WŁĄCZENIE KLIMATYZACJI JEST NAJLEPSZYM SPOSOBEM NA SCHŁODZENIE WNĘTRZA SAMOCHODU

FAKT: Temperatura panująca wewnątrz nagrzanego auta może osiągać nawet 60 stopni Celsjusza. Zajęcie miejsca za kierownicą w takich warunkach jest niemożliwe, nie wspominając o samym prowadzeniu auta. Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na obniżenie temperatury w aucie wydaje się być włączenie klimatyzacji. TO BŁĄD.

W tej sytuacji należy porządnie przewietrzyć samochód, a następnie włączyć klimatyzację i stopniowo zmniejszać temperaturę panującą wewnątrz pojazdu.

 

MIT #2: IM NIŻSZA TEMPERATURA W SAMOCHODZIE, TYM LEPIEJ

FAKT: Prowadzenie auta w upalny dzień to nie lada wyczyn – może skutkować zmęczeniem, obniżeniem koncentracji i pogorszeniem samopoczucia. Im wyższa temperatura, tym większą mamy ochotę, by włączyć maksymalne chłodzenie, lecz klimatyzacji musimy używać ‚z głową’!

 

Należy pamiętać o tym, że…

Oczywistym jest, że tak niewielka różnica może nas nie satysfakcjonować, zwłaszcza w obliczu kilkugodzinnej podróży, ale dzięki temu unikniemy poważnych konsekwencji zdrowotnych w postaci przeziębienia lub szoku termicznego.

 

Ponadto…

Zatem kierujący powinni zadbać o stopniowe zwiększanie temperatury przy dojeżdżaniu do celu podróży, aby przyzwyczaić organizm do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.

 

MIT #3: NAJLEPIEJ SKIEROWAĆ STRUMIEŃ POWIETRZA BEZPOŚREDNIO NA TWARZ

FAKT: Równie ważnymi czynnikami prawidłowego korzystania z klimatyzacji latem jest odpowiednia siła oraz kierunek nawiewu. Skierowanie strumienia chłodnego powietrza bezpośrednio na części ciała może skutkować zapaleniem mięśni, stawów, a nawet paraliżem!, Chłodzenie należy ustawić tak, aby miało ujście na szyby lub podsufitkę.

 

MIT #4: KLIMATYZACJA TYLKO LATEM

FAKT: Klimatyzację należy REGULARNIE włączać, niezależnie od pory roku! Klimatyzacja włączona raz na jakiś czas, przynajmniej na 15-20 minut, spowoduje wymieszanie czynnika chłodzącego z olejem. Dzięki temu nie dopuścimy do rozszczelnienia układu i unikniemy niepotrzebnych wydatków.

 

MIT #5: KLIMATYZACJI NIE TRZEBA SERWISOWAĆ

FAKT: Prawidłowe działanie klimatyzacji opiera się na mechanizmach, które również należy regularnie kontrolować. Wszelkie zaniedbania w tej kwestii mogą skutkować awariami wymagającymi kosztownych napraw.

 

 
Tagi: , , ,

Kategorie: ,

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *