Czworonożny przyjaciel w aucie – jak zorganizować bezpieczną podróż?

29 lipca, 2018 5:39 pm

W dzisiejszych czasach zwierzęta coraz częściej towarzyszą nam w podróży. Choć zazwyczaj są to psy, na pokładzie możemy spotkać również inne czworonogi. Tutaj czeka na nas kolejne wyzwanie – należy pamiętać o tym, żeby zapewnić zwierzakowi komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy.

Na co zwrócić szczególną uwagę?


ODPOWIEDNIE PRZYGOTOWANIE

W pierwszej kolejności trzeba przyzwyczaić zwierzę do samochodu – odbyć z nim kilka krótszych wycieczek, aby mógł zapoznać się z nową sytuacją. Niezależnie od tego, czy pupil lubi towarzyszyć nam w aucie, czy też stara się go unikać, kilkugodzinna podróż może być dla niego bardzo stresująca.

Warto również wybrać się z czworonogiem do weterynarza, który zbada zwierzę pod kątem ogólnego stanu zdrowia i udzieli fachowych wskazówek dotyczących zdrowotnych aspektów podróżowania.

 

BAGAŻ ZWIERZAKA

Tak jak sami sprawdzamy, czy mamy wszystkie niezbędne dokumenty przy sobie, w ten sam sposób trzeba „spakować” naszego pupila. Każde zwierzę powinno mieć swój paszport oraz aktualną kartę zdrowia opatrzoną pieczątką weterynarza. Zanim jednak ruszycie w drogę, dobrym rozwiązaniem może być oznakowanie czworonoga czipem – w razie, gdyby zechciał wyruszyć w trasę bez właściciela.

 

BEZSTRESOWA I BEZPIECZNA JAZDA

Zwierzę powinno dostać swój ostatni posiłek dwie godziny przed samą podróżą. W trakcie wystarczy świeża woda do picia i przysmaki. Ponadto musimy pamiętać o klimatyzacji, zwłaszcza latem. Od czasu do czasu warto również otworzyć okno – i choć może to być dla zwierzęcia nie lada atrakcja, lepiej, żeby nie wystawiał głowy na zewnątrz, ponieważ jest to prosta droga do zapalenia uszu i oczu.

 

PASY TO PODSTAWA

Podczas jazdy obowiązkowo trzeba zapiąć zwierzę pasami – zarówno dla jego, jak i naszego bezpieczeństwa. Pupil, tak samo jak człowiek, może doznać urazu podczas stłuczki lub gwałtownego hamowania. Ponadto rozemocjonowany zwierzak mógłby rozpraszać kierowcę, a pasy pozwolą na utrzymanie czworonoga w jednej pozycji.

W przypadku mniejszych zwierząt wystarczy transporter umieszczony na podłodze tylnego siedzenia lub zwyczajnie zabezpieczony pasem. Słusznym rozwiązaniem jest również przetransportowanie zwierzęcia w bagażniku ze specjalną przegrodą.

 

PRZERWA NA SPACER

Regularne przerwy są jak najbardziej wskazane w przypadku kilkugodzinnej podróży. Jest to świetna okazja, żeby chwilę odpocząć od jazdy, a także zabrać pupila na krótki spacer. Takie przerwy najlepiej organizować średnio co dwie godziny.

 


 
Tagi: , , ,

Kategorie:

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *