Sposoby na mniejsze spalanie – jak oszczędzać paliwo?

5 sierpnia, 2018 4:58 pm

Każdy kierowca wie, że eksploatacja samochodu nie jest tania. Ubezpieczenie, serwis, wymiana opon, przeglądy, różnego rodzaju naprawy – wszystko niestety kosztuje. Z racji tego, że są to rzeczy niewątpliwie konieczne, tego typu kosztów nie da się w żaden sposób uniknąć. Na szczęście inaczej jest w przypadku paliwa, na którym – dzięki kilku prostym sposobom – można zaoszczędzić sporo pieniędzy i zminimalizować spalanie o kilka/kilkanaście procent!

Oto TOP sposoby na oszczędną jazdę:


STARAJ SIĘ PRZEWIDYWAĆ SYTUACJĘ NA DRODZE

Wielu z nas może myśleć, że ekonomiczna jazda samochodem musi być powolna. To MIT.

Jak wiadomo, największe spalanie generuje poruszanie się po miejskich ulicach, ponieważ taka podróż w większości polega na dość powolnej jeździe, częstym hamowaniu i przyspieszaniu. W takich warunkach trudno myśleć o jakichkolwiek oszczędnościach.

Często w pośpiechu staramy się jechać tak, aby jak najszybciej dotrzeć do celu lub nie utknąć w korku. TO ZŁY NAWYK! Gwałtowne hamowanie i przyspieszanie to najkrótsza droga do natychmiastowego opróżnienia zbiornika paliwa i… kolizji!

Być może nie zawsze mamy taką możliwość, ale warto pamiętać o tym, aby poruszać się płynnie, ze stałą prędkością i unikać wysokich obrotów.

 

PAMIĘTAJ O PRĘDKOŚCI

50-70km/h to najczęściej wspominana prędkość, jeśli chodzi o płynną jazdę. I rzeczywiście – poruszanie się ze względnie stałą prędkością jest niewątpliwie efektywne mając na uwadze zużycie paliwa, jednak całkowicie traci sens jeśli chodzi o stracony czas podczas pokonywania danej trasy.

Najlepszym przykładem są drogi szybkiego ruchu – w tym przypadku najbardziej optymalną prędkością są wielkości rzędu 90-110 km/h. Powyżej tej wartości krzywa zużycia paliwa gwałtownie wzrasta i choć szybciej pokonujemy dany dystans, tak samo szybko „opróżniamy bak”.

 

OPRÓŻNIJ BAGAŻNIK

Niektórzy być może spytają, jaki wpływ na spalanie ma zawartość bagażnika? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości – wbrew pozorom OGROMNY. Przewożenie zbędnych ciężarów zwiększa masę samochodu, a im większa masa, tym większe spalanie! W związku z tym na co dzień starajmy się przewozić tylko to, co jest niezbędne.

 

WYŁĄCZAJ SILNIK PODCZAS DŁUŻSZEGO POSTOJU

Nowoczesne samochody są wyposażone w system Start/Stop, który jest niezwykle pomocny zwłaszcza w godzinach szczytu. Ponadto udogodnienie tego typu pozwala zaoszczędzić około 0,5l/100km. O ile auta z systemem Start/Stop są przystosowane do częstego wyłączania i włączania silnika, tak starsze samochody mogą sobie z tym nie poradzić.

W przypadku starszych modeli wyłączanie silnika na kilka lub kilkanaście sekund jest całkowicie pozbawione sensu, ponieważ sam proces uruchamiania pojazdu może generować stosunkowo wysokie zużycie paliwa. Jednak warto o tym pamiętać przy dłuższych postojach, na przykład gdy czekamy na kogoś na parkingu lub stoimy przed przejazdem kolejowym.

 

ZWRÓĆ UWAGĘ NA OPONY

Opony decydują zarówno o właściwościach jezdnych samochodu, jak i jego spalaniu. Jednak najważniejszym czynnikiem, który bezpośrednio przekłada się na zużycie paliwa jest ciśnienie.


Zatem warto kontrolować ten aspekt i stosować się do wartości zalecanych do ekonomicznej jazdy. Wprawdzie komfort jazdy może być nieco niższy, ale zużycie paliwa znacząco spadnie – nawet 0,5 bara może przełożyć się na kilkuprocentowy wzrost spalania!

Ponadto niskie ciśnienie w oponach w znacznym stopniu przyspiesza zużycie bieżnika oraz ma zły wpływ na ogólne prowadzenie samochodu.

 

Tagi: , , ,

Kategorie:

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *