Koszty holowania będą niższe – prokuratura podejmuje działania w sprawie zawyżonych stawek

12 sierpnia, 2018 4:22 pm

Prokuratura w Polsce podejmuje działania w sprawie uchwał dotyczących kosztów holowania aut. Według śledczych stawki za przechowywanie i usuwanie pojazdów są za wysokie, przez co wniesiono o stwierdzenie nieważności owych uchwał. Tym samym zastępca Prokuratora Generalnego apeluje do prokuratorów w Polsce o dokładne przeanalizowanie pozostałych uchwał dotyczących kosztów holowania aut.

W połowie lipca br. Prokuratura Regionalna w Gdańsku zaskarżyła uchwałę Rady dotyczącą przyjętych stawek przechowywania i usuwania pojazdów, zarzucając jej naruszenie przepisów i nieprawidłowe ustalenie granic swobody regulacyjnej. Według prokuratury ustalone stawki znacznie przewyższają rzeczywiste koszty holowania.

Ten sam przypadek miał miejsce we Wrocławiu, gdzie – zdaniem śledczych – stawki zawarte w ustawie Rady Miasta oscylują w granicach opłat maksymalnych. Poza uchwałą Rady Miejskiej, prokuratura zakwestionowała również uchwały rad innych powiatów – lubańskiego, lubińskiego, świdnickiego oraz strzelińskiego.

Zdaniem zastępcy Prokuratora Generalnego – Roberta Hernanda – wszelkie wymienione ustawy nie mają pokrycia prawnego, jeśli chodzi o kwestię ustalania wysokości stawek. Co więcej, rady powyższych powiatów nie kierują się rzeczywistymi kosztami, a wskazują na chęć zdyscyplinowania kierowców i konieczność zapewnienia dodatkowych dochodów samorządom.

W związku z powyższym, zastępca Prokuratora Generalnego zlecił wszystkim prokuratorom regionalnym przeprowadzenie szczegółowej analizy uchwał pod kątem ich zgodności z prawem. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości śledczy mają kierować wszelkie sprawy do sądów administracyjnych, które będą unieważniać dane uchwały.
Tagi: , , ,

Kategorie:

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *