Najczęściej popełniane błędy przy zakupie nowego samochodu – na co zwrócić uwagę?

26 sierpnia, 2018 4:58 pm
Wybór nowego samochodu to nie lada gratka dla każdego kierowcy i wydawać by się mogło, że to prosta rzecz, jednak istnieje wiele aspektów, które musimy wziąć pod uwagę zanim podejmiemy ostateczną decyzję i unikniemy najczęściej popełnianych błędów przy zakupie nowego auta.

 

  1. Cena (nie)ważna

Cena samochodu to niewątpliwie jeden z najistotniejszych czynników, który uwzględniamy przy wyborze nowego samochodu. Większość kierowców chce postawić na oszczędność i nabyć auto w jak najniższej cenie. Czy taniej znaczy lepiej? Niekoniecznie. Często dajemy się nabrać na to, że samochód w atrakcyjnej cenie to świetna okazja. Błąd. Tańsze modele to zazwyczaj znacznie uboższe wersje, na które nie znaleziono chętnych – zwłaszcza jeśli chodzi o wyposażenie pojazdu. Warto więc przeanalizować kilka tych samych modeli w różnych cenach i zastanowić się, czy tego typu oszczędność ma sens.

 

  1. Spójrzmy w przyszłość

Niezależnie od tego, czy mamy zamiar kupić tańsze, czy droższe auto, często podejmujemy decyzję bez przemyślenia, pod wpływem emocji. Musimy liczyć się z tym, że kupno nowego samochodu to wydatek na długie lata. Jeśli udało nam się nabyć auto w okazyjnej cenie, w przyszłości możemy mieć trudności z jego odsprzedażą, ponieważ taki pojazd drastycznie traci na wartości, a my jesteśmy po prostu stratni. Ponadto, wybierając wymarzony samochód, warto mieć na uwadze fakt, że niektóre marki tracą na wartości mniej niż inne, dlatego też łatwiej je później sprzedać.

 

  1. Koszty użytkowania pod lupą

Utrzymanie pojazdu to kolejny czynnik, który musimy wnikliwie przeanalizować podczas zakupu nowego samochodu. Warto wziąć ‚pod lupę’ całkowite koszty związane z eksploatacją i codziennym użytkowaniem auta – ceny paliwa, części, przeglądy, serwis.

Doskonałym przykładem, który pozwoli nam prześwietlić faktyczny stan rzeczy, jest porównanie najpopularniejszych modeli klasy średniej. Okazuje się, różnice związane z kosztami utrzymania mogą być ogromne.

 

 

  1. Serwis i naprawy

O serwisowaniu pojazdu najczęściej przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy musimy udać się na przegląd lub dojdzie do awarii. W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę częstotliwość przeglądów – większość producentów zaleca je co 15-20 tys. km. Jednak mamy na rynku marki, których samochody wymagają rzadszych przeglądów, np. co 30 tys. km, a to znacznie obniża całkowite koszty związane z eksploatacją pojazdu.

Co więcej, powinniśmy obowiązkowo zapoznać się z kosztami i dostępem do części zamiennych, ponieważ często okazuje się, że poszczególne podzespoły nie są dostępne ‚od ręki’ lub ich ceny są horrendalnie wysokie.

 

  1. Jazda próbna to podstawa

Wielu kierowców rezygnuje z jazdy próbnej i decyduje się na zakup danego auta ‚w ciemno’. To ogromny błąd! Warto poświęcić kilkadziesiąt minut za kierownicą auta, którego kupnem jesteśmy zainteresowani, ponieważ taka jazda dostarcza cennych informacji o tym, czy dany model rzeczywiście nam odpowiada. To nic nie kosztuje, a bardzo często pomaga w podjęciu ostatecznej decyzji.

 

Ponadto…
Tagi: , , , , , ,

Kategorie:

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *