Lampy LED pod lupą – co robić w razie awarii?

2 września, 2018 4:06 pm
Mogłoby się wydawać, że LED-y są wiecznie i rzadko ulegają awariom. TO MIT. Światła tego typu są tak samo podatne na różnego rodzaju uszkodzenia, jak wszystkie inne elementy w samochodach. W dzisiejszym artykule opisujemy wszystko, co każdy kierowca powinien wiedzieć o LED-ach.

Charakterystyka

Pierwsze lampy diodowe pojawiły się w latach dziewięćdziesiątych, a kilka lat później zyskały ogromną popularność. Zaczęto je wykorzystywać do konstrukcji tylnych świateł, a wraz z popularyzacją technologii, LED-y zyskały szereg innych zastosowań.

Jeśli chodzi o trwałość LED-ów – wynosi ona około 100 tysięcy godzin, a to – w przeliczeniu – ponad 10 lat nieprzerwanego świecenia. W praktyce trwałość oświetlenia LED jest znacznie mniejsza. W niektórych modelach oświetlenie ulega awariom w okresie gwarancyjnym, w innych starcza nawet na kilkanaście lat.

Nie ma tutaj ścisłej reguły – przyczyny są różne, w zależności od konkretnego przypadku. Wiadomo jednak, że światła diodowe są wrażliwe na temperaturę, wilgoć i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne wynikające chociażby z nieprawidłowego mycia auta. Ponadto kluczową rolę odgrywają wszelkie wady konstrukcyjne oraz błędy popełniane przy konserwacji pojazdu.

 

 

Naprawa

Nie zaleca się wymiany diod na własną rękę, a z w szczególności stosowania tanich zamienników – w przypadku awarii należy udać się do firmy, która fachowo zajmuje się naprawami LED-ów.

Jeśli chodzi o sam proces naprawy – powinno się unikać naprawiania przednich świateł. W tym przypadku największą trudnością jest dostanie się do wnętrza reflektora i jego późniejsze zamknięcie, a serwisy nie gwarantują zachowania odpowiedniej geometrii lampy i jej początkowych parametrów. Technika naprawy tylnych świateł również odgrywa kluczową rolę, ale ma mniejsze znaczenie niż w przypadku przednich lamp.

Przede wszystkim trzeba pamiętać o wymianie wszystkich diod, niezależnie od tego, ile z nich jest faktycznie uszkodzonych. Profesjonalna naprawa i dobór odpowiedniego modelu diody może zaowocować wyższą od oryginału trwałością lampy.
Tagi: , , , , , ,

Kategorie:

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *