Bez dowodu rejestracyjnego i OC. Jak zachować się podczas kolizji lub wypadku?

Październik 7, 2018 1:59 pm

    W efekcie przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym od 1 października można jeździć bez dowodu rejestracyjnego oraz OC. Zniesienie tego obowiązku oznacza że kierowcy nie będą już karani mandatem za brak w/w dokumentów w wersji papierowej. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy kontrolowani. Policjanci sprawdzać będą dane pojazdu w systemie CEPIK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Dowody rejestracyjne nadal będą potrzebne do załatwienia formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta, przy wyjeździe zagranicznym, podczas prowadzenia pojazdu, który został zarejestrowany poza Polską.

W takim razie skąd w tej nowej rzeczywistości spisać dane pojazdu?

Podczas stłuczki, gdzie obie strony są zgodne co do winy , wystarczy spisać wspólne oświadczenie. Numer rejestracyjny oraz marka pojazdu to dane wystarczające do ustalanie danych kierowcy. Dodatkowo na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego możemy potwierdzić ważność polisy OC

Nie powinniśmy obawiać się, że zostaniemy wprowadzeni w błąd przez sprawce kolizji, gdyż Art. 44 Kodeksu drogowego w punkcie 4. stanowi, że „Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku”.

 

 
Tagi: , , , , ,

Kategorie: ,

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *