Jak uruchomić auto zimą?

Grudzień 3, 2018 8:05 am

Co roku o tej porze słyszymy za pośrednictwem mediów ostrzeżenia różnego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu i/lub niskimi temperaturami wydawanymi przez IMGW. Kiedy temperatura spadnie poniżej -20 stopni Celsjusza, możemy spodziewać się kłopotów z odpaleniem auta.  Co robić, gdy akumulator odmawia posłuszeństwa?

Akumulator dysponujący 100 % swojej mocy w temperaturze ok 20 stopni Celsjusza, w temperaturze minus 30 stopni dysponuje jej tylko ok 20%.

 

Dodatkowym utrudnieniem dla akumulatorów może być nieregularne używanie pojazdu czy pokonywanie głównie krótkich odcinków w cyklu miejskim.

Pozostawienie w samochodzie włączonych odbiorników prądu: światła, radia, oświetlenia kabiny, podświetlenia bagażnika, niedomkniętych drzwi, to przyczyny szybszego rozładowania akumulatora. Powinniśmy tez pamiętać, że takie systemy, jak instalacje alarmowe, zamki w drzwiach, system bez kluczykowy oraz systemy nawigacji pobierają energię również wówczas, gdy pojazd jest zaparkowany.

W przypadku trudności z uruchomieniem pojazdu najlepiej skorzystać z podłączenia do sprawnego akumulatora innego pojazdu, a w razie niepowodzenia wezwać pomoc drogową (koszt około 150 zł) lub straż miejską. Niektórzy eksperci odradzają mechaniczne próby rozruchu, takie jak holowania przez inny pojazd czy pchanie z pomocą innych osób. Jeśli jednak nie dostrzegamy różnicy w zakręceniu silnikiem przez rozrusznik lub tzw. popych pamiętajmy aby nie robić tego na 1 biegu. Dobierzmy bieg w zależności od szybkości.

 

Żeby akumulator jak najdłużej nam służył, powinniśmy przynajmniej raz w roku w specjalistycznym warsztacie sprawdzić, jaka jest gęstość i poziom elektrolitu w naszym akumulatorze .Sprawdzenie stanu akumulatora jest z reguły usługą bezpłatną i zajmuję kilka minut.

 
Tagi: , ,

Kategorie:

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *