Ile kosztuję użytkowanie nowego samochodu z salonu przez pięć lat?

7 marca, 2020 7:31 pm

Ile kosztuję utrzymanie samochodu z salonu po pięciu latach.

Po przejechaniu 110 000km chciałbym sprawdzić ile tak naprawdę kosztowało mnie użytkowanie mojego pojazdu. Na samym początku warto zadać sobie pytanie czy wybrać nowy czy używany pojazd. Tak naprawdę trzeba by zastanowić się do czego ma służyć nam ten samochód. Jak długo chcemy nim jeździć i jaki mamy budżet na usługi związane z serwisowaniem tego pojazdu. Ja osobiście zdecydowałem się na zakup nowego pojazdu z jednego prostego powodu. Kiedy przejechałem jakieś 3000km i obejrzałem 10 samochodów używanych, które chciałem kupić zrozumiałem jedno. Bardzo ciężko kupić dobry używany samochód z rozsądnym „realnym” przebiegiem a do tego jeszcze bezwypadkowy i serwisowany. Wiele moich znajomych dziwi mi się, że zawsze jeżdżę nowym samochodem twierdząc :

Utrata wartości jest bardzo wysoka itd.

Ja natomiast bardzo lubie jeździć nowym samochodem, może nie koniecznie marki takiej jakbym chciał, ale zawsze nowym. Mogę wybrać kolor, wyposażenie. A najważniejsza i tak jest dla mnie celebracja momentu kiedy odbieram swój „wymarzony samochód” z salonu i pachnie nowością. Tyle radości i emocji chyba nigdy mi nie towarzyszyło co przy zakupie.

Wiele osób twierdzi, że po wyjechaniu z salonu samochód traci 15% na wartości. Bardzo możliwe, że tak jest ale jak to mówią : kto bogatemu zabroni😊 Samochód w dzisiejszych czasach to spory koszt w budżecie domowym. Posiadanie samochodu wiążę się z wieloma wydatkami: Paliwo, OC/AC, naprawy, przeglądy, opony etc. Jednak w PL jest to również przejaw statusu społecznego. Wiele osób lubi posiadać dobry samochód w garażu wiedząc, że traci bardzo dużo pieniędzy i mogłoby się to wydawać nie racjonalne jednak. Jeśli nas stać i mamy taki kaprys to czemu by nie. Na pewno taniej byłoby przy niektórych egzemplarzach jeździć taxówkami, wynajmować samochody ale pytanie czy to ma sens?

Odpowiedźcie sobie sami jak Wy uważacie?

Tu jedno trzeba podkreślić, że każda marka i każdy pojazd jest inny i wieloma aspektami dot. eksploatacji może się różnić. W tym przykładzie opisuję pojazd, który Ja miałem okazję użytkować przez ostatni czas czyli 5 lat. Warto również podkreślić to, że tak jak każdy pojazd jest inny tak każdy użytkownik ma inną specyfikę jazdy, która wpływa na eksploatację. Jeśli chodzi o mnie wszystkie moje pojazdy przechodzą katiusze jak łysek z pokładu idy. Opiszę wam dokładnie moje wyliczenia bez zbędnych konwenansów i stan faktyczny bez owijania w bawełnę. Tak abyście mogli zobaczyć jak wyglądają wszystkie realne koszty.

Jakie koszty trzeba uwzględnić przy użytkowaniu samochodu przy założeniach przebiegu 110 000km:

 1. Paliwo (średnie spalanie 6,6L /100km)
 2. OC/AC
 3. Serwis ( w moim przypadku ASO)
 4. Myjnia (ilość zależy od użytkownika) – 2 razy w miesiącu pełen pakiet
 5. Płyny eksploatacyjne
 6. Koszty parkingu
 7. Opłaty autostradowe
 8. Opony + wymiana
 9. Inne

 

Za co: Koszt:
Paliwo 36 000zł
OC/AC 15 000zł
Serwis 15 000zł
Myjnia 12 000zł
Płyny 400zł
Koszt parkingu 8000zł
Opłaty Autostradowe 1200zł
Opony + wymiany 2000zł
Inne 500zł

 

Całkowity koszt: 90 100zł + utrata wartości 45 000zł = 135 100zł

Do całego kosztu trzeba dodać jeszcze utratę wartości samochodu który po pięciu latach sprzedałem za 70 000zł

A i zapomniałem najważniejszego to jaki pojazd użytkowałem😊 a było to auto ze stajni:

Bayerische Motoren Werke czyli BMW 116d z trzy cylindrowym silnikem o mocy 115km z manualną skrzynią biegów. Idealny pojazd nadający się na miasto i rzadkie wypady poza. Niestety mój budżet nie zmieścił automatycznej skrzyni biegów firmy ZF i wiem jedno, w każdym następnym pojeździe musi być to obowiązkowe wyposażenie samochodu choćbym miał wziąć kredyt we Franku😊. Koszt samochodu wraz z pełnym pakietem AC/OC i przedłużoną gwarancją zamknął się w kwocie 115 tys zł brutto.Rabat jaki udało mi się wygocjować to 25 000zł. Może to nie jest mało jak za tak mały pojazd, jednak jakość wykonania BMW to pierwsza liga, potwierdzą to Ci, którzy użytkowali samochody tej marki. Nie ma we wnętrzu zbędnych fajerwerków, ale pozycja za kierownicą i sterowanie można określić jednym zdaniem:

„BMW radość z jazdy”

Wyposażenie pojazdu:

 1. Elektryczne szyby przód/tył
 2. Elektryczne podgrzewane lusterka
 3. Centralny zamek z alarmem
 4. Hands Free
 5. Reflektory w technologii LED
 6. Ściemniające lusterko tylne
 7. Felgi 16 calowe

 

Podsumowując kwota jaką uzyskałem jest ogromna. Sam nie spodziewałem się, że może być taka wysoka. Jedynie co jest dobre, że sprzedaż pojazdu po pięciu latach z takim przebiegiem z salonu PL nie była żadnym problemem. A cena, którą udało mi się uzyskać była najwyższa w portalach ogłoszeniowych. Przybliżając bardziej liczby dotyczące utraty wartośći:

 

135 100zł : 110 000km = 1,23 zł za 1km. Nie uwzględniłem również mandatów, które niestety udało mi się uzyskać przez ten czas.

 Czy aby warto zatem kupić nowy samochód patrząc na moje obliczenia?

Tu sądzę, że każdy siedzący teraz na fotelu i czytający nasz blog sam powinien odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Wiem natomiast jedno, samochód to dobro luksusowe a jak za  każde dobro luksusowe trzeba płacić. W zasadzie od wiek wieków samochody to jedne z najdroższych zabawek na świecie dla dużych chłopców i nie tylko.

 

Mam nadzieję, że chodź trochę przybliżyłem wam mój przypadek dotyczący zakupu nowego samochodu. Jedno jest pewne, żeby nie tracić czasu i pieniędzy decydując się na zakup nowego pojazdu skorzystać właśnie z naszej pomocy

 

Szerokiej drogi życzy Motonegocjator.pl

 

 

 

 

 

 

 
Tagi: , , , ,

Kategorie: , , , , ,

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *