Samochody w żółtej strefie? [Aktualizacja: 18.10.2020 r.]

15 października, 2020 8:25 am

16 października w dzienniku ustaw ogłoszono rozporządzenie zmieniające poprzednie rozporządzenie. W związku z tym postanowiliśmy sprawdzić czy nowe regulacje dotyczą obowiązku zakrywania ust i nosa w samochodach.

Jak zmieniła się treść rozporządzenia?

Z § 27 w ust. 1 pkt 1 wykreślono cały fragment dotyczący pojazdów samochodowych więc pominiemy analizę tego punktu (nie ma = nie dotyczy).


W § 27 w ust. 3 pkt 1. 1) zmieniono treść z:
„Obowiązku (przyp. red.: zakrywania ust i nosa) nie stosuje się w przypadku: pojazdu samochodowego, w którym przebywają lub poruszają się: jedna osoba albo jedna osoba z co najmniej jednym dzieckiem (przyp. red.: do ukończenia 5. roku życia), albo osoby zamieszkujące lub gospodarujące wspólnie
;
Na:
„Obowiązku (przyp. red.: zakrywania ust i nosa) nie stosuje się w przypadku: pojazdu samochodowego, w którym przebywają lub poruszają się: co najmniej jedna osoba albo jedna osoba z co najmniej jednym dzieckiem (przyp. red.: do ukończenia 5. roku życia)”

 • – w pierwotnym brzmieniu opisywanego punktu maseczki musiały nosić osoby, które nie zamieszkują razem i był to zapis, który wyjaśniał wszelkie wątpliwości w przypadku jazdy taksówką, przewozem osób lub chociażby podwożeniem znajomych.

Kto więc obecnie nie musi zakładać maseczki? Rozłóżmy nowy zapis na czynniki pierwsze

W aucie „przebywa co najmniej jedna osoba” (wcześniej nie występowało słowo „co najmniej”) – jeżeli więc:

 • – jedziemy sami to nie zakładamy maseczki
 • – jedziemy we dwoje to również bez maseczek
 • – jedziemy w trójkę, czwórkę czy piątkę to też bez zasłaniania ust i nosa
  Nie ma tu mowy o tym, czy mieszkamy razem czy nie – liczy się wyłącznie liczebność podróżujących.

 • W aucie „przebywa jedna osoba z co najmniej jednym dzieckiem” – jeżeli więc:
 • – jedziemy sami z dzieckiem do 5 lat to nie zakładamy maseczki
 • – jedziemy sami z dwójką dzieci do 5 lat to również nie
 • – jedziemy z żoną i jednym dzieckiem do 5 lat to mamy obowiązek założenia maseczki
  Tego zapisu nie potrafimy racjonalnie wytłumaczyć. Dlaczego rodzice podróżujący z dzieckiem do 5 lat z którym mieszkają muszą mieć maseczkę, a jak dziecko ma 6 lat to już nie muszą???

Nowe przepisy: podsumowanie

Nowe brzmienie rozporządzenia zdejmuje obowiązek jazdy w maseczkach w taksówkach z nieznajomym kierowcą, ale nakłada obowiązek noszenia maseczki, kiedy jedziemy całą rodziną z dzieckiem do 5 lat, która mieszka razem.


Ustawodawca chyba nie przemyślał wprowadzanych zmian albo przeczytał nowe zapisy nie wystarczającą ilość razy przed kliknięciem zielonego przycisku „opublikuj”. Niemniej jednak przepisy to przepisy i respektować je należy, chociaż w tym przypadku rekomendujemy stosować regułę „zdrowego rozsądku”.


Jeżeli więc przebywacie z osobami, z którymi nie mieszkacie to zawsze zakładajcie maseczkę (niezależnie czy w samochodzie czy w innym miejscu). A najlepiej zostańcie w domu.

Pierwotna treść artykułu [15.10.2020 r]

Od 10 października cały kraj został objęty tzw. Żółtą strefą. Oznacza to obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, zarówno w sklepach i autobusach, ale również na ulicy. Kara za brak maseczki wynosi 500 zł i policja stosuje w tym przypadku zasadę „zero tolerancji”.

A jak wygląda sytuacja w przypadku przemieszczania się samochodem? Czy również musimy jeździć w maseczce na twarzy?

Standardowo w takich przypadkach zastosowanie ma odpowiedź „to zależy”. Sprawdźmy kiedy grozi nam kara. Głównym czynnikiem warunkującym obowiązek noszenia maseczki jest obecność w aucie innych osób. Jeżeli podróżujemy sami lub wyłącznie z osobami z którymi mieszkamy to nie musimy zakładać maseczki.

Podróżując z kimś, z kim nie mieszkamy musimy zakryć nos i twarz. Obowiązek ten dotyczy zarówno kierowcy jak i pasażerów. Wsiadając więc do taksówki pamiętajmy o zakryciu twarzy jeszcze przed otwarciem drzwi.

Za brak maseczki w samochodzie grozi mandat w wysokości 500 zł. Natomiast w przypadku odmowy przyjęcia mandatu policjant skieruje wniosek o ukaranie do sądu i dodatkowo wniosek o rozpoczęcie postępowania administracyjnego do inspekcji sanitarnej. Wtedy możemy spodziewać się kary od 5 tys. Do nawet 30 tys. zł.

Lepiej pamiętać też o założeniu maseczki w samochodzie, który wynajmujemy. Np. korzystając z popularnym w ostatnim czasie wynajmie na minuty lepiej założyć maseczkę. Koronawirus SARS-CoV-2 utrzymuje się na różnych powierzchniach nawet do 72 godzin. Poza stosowaniem maseczek warto zdezynfekować ręce.

Kto nie musi nosić maseczki w pojeździe:

 • – Kierowcy, podróżujący samemu swoim samochodem
 • – Podróżujący, kiedy wszyscy mieszkają razem
 • – Dzieci do lat 5
 • – Osoby chore, posiadające stosowne zaświadczenie od lekarza
 • – Kierowcy transportu publicznego, pod warunkiem, że są odseparowani od pasażerów w minimalnej odległości 2 m

Miejmy nadzieję, że sytuacja w Polsce już niedługo się poprawi. A podróże naszymi wymarzonymi samochodami będą zawsze bezpieczne i przyjemne i jedyne maski, o których będziemy pamiętać to te ochraniające silnik przed deszczem.
Tagi: , , , ,

Kategorie:

Sprawdź również

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *